در حال بارگذاری ...
 • با حضور معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

  مراسم بزرگداشت روز «خبرنگار» در کرمان برگزار شد

  با حضور معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و جمعی از اهالی رسانه استان کرمان ، مراسم بزرگداشت «روز خبرنگار» در کرمان برگزار شد .

  به گزارش تئاتر کرمان، در این مراسم محمد سلطانی فر، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به این که به لحاظ تهیه کاغذ برای اهالی مطبوعات سال سختی را پیش رو داریم ،گفت : مساله کاغذ چند بعدی است و تنها متولی آن وزارت ارشاد نیست .

  وی با تاکید بر صرفه جویی در مصرف کاغذ ،افزود: موضوع کاغذ بحث جهانی دارد و میزان تولیدات آن به دلیل مسائل زیست محیطی به شدت کاهش یافته است.

  سلطانی فر ادامه داد: در این چند ماه اخیر که موضوع ارز جدید رخ داد تمام تلاش خود را کرده ایم که کاغذ ایران با دلار چهار هزار و ٣٠٠ تومان خریداری شود.

  وی با اشاره به اینکه نیاز کاغذ روزنامه های کشور حدود ٧٠ هزار تا ١٠٠ هزار تن در سال است ، تصریح کرد: کارخانه مازندران ٩٥ هزار تن تولید کاغذ در سال را دارد که متاسفانه چوب ندارد و وزرات کشاورزی به دلایل مختلف اجازه برداشت چوب از جنگل را نمی دهند.

  سلطانی فر گفت : متولیان امور در جهاد کشاورزی براین باورند که اگر مجوزی در این خصوص صادر شود ممکن است برداشت نامتعارف از منابع جنگلی انجام گیرد .

  معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: البته در سالجاری با توجه به طرح جدید ارزی کشور ٢٧٠ میلیون یورو به واردات کاغذ اختصاص داده شد.

  وی اضافه کرد : هر چند این روزها گرانی کاغذ هزینه های بالایی را به مطبوعات وارد کرده است اما باید بدانیم که کاغذ عنصر اول در بحث اقتصاد رسانه و روزنامه نیست بلکه عنصر سوم یا چهارم است.

  سلطانی فر با اشاره به اینکه آگهی مستقیم درآمد یک رسانه مکتوب است تصریح کرد: اگر آگهی ها نباشد، عنصر اقتصاد رسانه دچار کاستی می شود.

  معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد با بیان به اینکه موضوع تبلیغ در حال حاضر نسبت به گذشته کمتر شده است اظهار داشت : این مساله روزنامه ها را با مشکل اقتصادی روبرو کرده است.

  سلطانی فر با اشاره به فروش روزنامه هم به عنوان دیگر موارد تاثیرگذار در اقتصاد رسانه ، گفت: متاسفانه امروز در سبد کالای خانوار ها خرید روزنامه اولویت اول نیست.

  وی با اشاره به افزایش مجوزهای مطبوعات تصریح کرد: در قانون جدید مطبوعاتی هر کسی که مجوز می گیرد تا سه سال از حق حمایت های ارشاد بهره مند نمی شود تا از این طریق روزنامه نگار واقعی مشخص شود.

  معاون مطبوعاتی وزرات ارشاد تاکید کرد: شهرستان هایی که یک روزنامه دارند باید به شکل ویژه حمایت شوند که این مهم باید بررسی شود.

  سلطانی فر نیز با اشاره به اینکه قانون نظام جامع رسانه ای در نشست های مختلفی که با نظر کارشناسان رسانه ای برگزار و تعریف شد و یک قانون حمایتی برای روزنامه نگاران است، افزود: قانون نظام جامع رسانه ای در آینده نزدیک به مجلس ارائه می شود.

  معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد تصریح کرد: به شکل های مختلف حوزه بیمه ای رسانه را تقویت خواهیم کرد و خبرنگارانی که شرایط بیمه صندوق هنرمندان را دارند ، می توانند از این طریق بیمه شوند به شرط اینکه عضو هیچ بیمه ای نباشند.

  سلطانی فر با بیان اینکه آمادگی واگذاری تایید کارت خبرنگاران حرفه ای را به خانه مطبوعات استان ها داریم تصریح کرد: کسانی که عضو صندوق هنرمندان هستند، می توانند از بیمه تکمیلی استفاده کنند و صندوق تا سه هزار نفر را می تواند بیمه کند.

  مجید رضاییان، استاد گزارش نویسی تحلیلی نیز در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار در کرمان افزود: صحت و دقت پایه های عینی گرایی است در حالی که فضای مجازی فقدان سندیت و فقدان مشروعیت دارد.

  وی  تاکید کرد: برای به دست آوردن اطلاعات، تولید باید جدی گرفته شود ولی امروز دنبال تولید و ۶ عنصر نمی رویم و در عرصه رسانه و روزنامه نگاری فرق مقاله با نقد و نقد با یادداشت هنوز مشخص نیست.

  رضاییان با اشاره به اینکه در کشور ما تا رسانه حرفه ای خیلی فاصله است، تصریح کرد: رسانه های ما به هر اندازه به کار حرفه ای پای بند شوند و تولید را جدی بگیرند، به همان میزان در جذب مخاطب و پیشی گرفتن از شبکه های مجازی موفق تر خواهند بود.

  محمدرضا علیزاده ،مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان کرمان نیز در این مراسم ضمن تبریک روز خبرنگار گفت : قانونمندی و اخلاق محوری از ویژگی های رسانه های استان است که این نشان از حرفه ای عمل کردن دست اندرکاران عرصه رسانه دارد.

  وی از وجود ٢٩٥ رسانه در استان کرمان خبر داد و افزود: این استان جایگاه ویژه ای در حوزه رسانه دارد.

  به گفته علیزاده استان کرمان دارای سه قطب مطبوعاتی مرکز، جنوب، شمال و شمال غرب و مطبوعات در شهرستان سیرجان در سبد خرید خانواده ها قرار دارد.

  وی با اشاره به این که در سال گذشته ١٨٠ میلیون تومان یارانه به مطبوعات پرداخت شده است گفت: در استان کرمان ٢٢٠ نفر بیمه تامین اجتماعی خبرنگاران که از این تعداد ٤١ نفر بیمه تکمیلی هستند.

  علیزاده خاطرنشان کرد: قانونمندی و پایبندی مطبوعات استان کرمان از دیگر ویژگی های رسانه های کرمان است که این نشان از حرفه ای عمل کردن رسانه های استان است.

  محمد مهدی زاهدی ،نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در این مراسم با گرامیداشت روز خبرنگار، اظهارداشت: باید به بحث رفاهیات، بیمه و مسکن حوزه رسانه به صورت ملی پرداخته شود.

  وی افزود: در استان کرمان با وجود جناح ها و تفکرات مختلف، در بین رسانه ها همدلی و هم رایی وجود دارد.

  در این آیین دغدغه ها و مشکلات مدیران مسئول و خبرنگاران مطرح شد.

  مراسم بزرگداشت روز خبرنگار توسط خانه مطبوعات و رسانه های استان و با حضور معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد، زاهدی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس، سرپرست معاونت سیاسی امنیتی استانداری و مدیران کل فرهنگ و ارشاد شمال و جنوب استان در هتل ایرانگردی برگزار شد.
  مطالب مرتبط

  به همت گروه تئاتر صحنه

«بن بست خجسته» در تالار همایون صنعتی اجرا می شود
  به همت گروه تئاتر صحنه

  «بن بست خجسته» در تالار همایون صنعتی اجرا می شود

  «بن بست خجسته» روابط ادم هایی است که تلاش می کنند از بن بست‌ رهایی پیدا کنند  . آدم‌ هایی که شاید ناخواسته بواسطه شرایط جامعه مجبورند کاری انجام‌ دهند که‌ باب دلشان‌ نیست. دست پا می زنند دروغ می‌گویند و حتی زندکی می کنند.

  |

  استاندار کرمان و نماینده مجلس به دیدن نمایش «پشت کلانتری کوچه اول کنار تیر چراغ برق» نشستند

  استاندار کرمان و نماینده مجلس به دیدن نمایش «پشت کلانتری کوچه اول کنار تیر چراغ برق» نشستند

  سیزدهمین اجرای تئاتر«پشت کلانتری کوچه اول کنار تیر چراغ برق» کاری از گروه تئاتر نان به کارگردانی رضا ایرانمنش با حضور استاندار و نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی و تماشاچیان محترم به پایان رسید.

  |

  نظرات کاربران