در حال بارگذاری ...
علی کهن در گفتگو با درگاه تئاتر کرمان

آرمان ها و آرزوها هیچ زمانی ثابت نمی‌ماند که به آن‌ها برسیم

به دلیل حضور جوانان هنرمندی که عاشقانه کار می کنند وضعیت تئاتر استان بسیارخوب است وسطح کیفی وکمی کارها به نسبت امیدوار کننده است . گروههای مختلف هم درزمینه ی اجرای عموم وهم دربخش حضوردرجشنواره هاموفق عمل می کنند

 لطفا خودتان را معرفی کنید؟
 علی کهن هستم متولدهشتم دیماه هزاروسیصدو چهل . کلاس چهارم یاپنجم دبستان پس ازدیدن یک نمایش علاقمند به تئاتر  شدم.دوست داشتم روی صحنه باشم اما این علاقه یک طرفه بود و هیچکس را هم برای حمایت یا راهنمایی نداشتم. با ورود به دوره ی راهنمایی درکلاس های فوق برنامه مدرسه رشته نمایش ثبت نام کردم.خلاصه اینکه درادامه و ورود به دوره‌ی دبیرستان با مرکزاموزش تاتراداره فرهنگ و هنر و دوستان بسیار عزیزی که سمت استادی حقیررو داشته و دارند آشناشدم. عزیزان بزرگواری که بعدها صمیمی ترین دوستان من شدند. استادان بزرگواری چون حاج آقامهدی ثانی، اقای دکترآقاعباسی، اقای کرامت رودساز، آقای امیردژاکام، اقای مسعودابوسعیدی، خانم گلی ضیغمی، خانم سعیده موسوی، آقای مهدی شجاعی، مرحوم حمیداسدی و خیلی ازدوستان دیگر که دیدار دوباره ی آن ها آرزوی من هست . 


 نام تعدادی از کارهای خود را در این سال ها بفرمایید؟
 آسیدکاظم
آنجاکه ماهیهاسنگ میشوند
چندنمایش سنتی سیاه بازی
کویردلان
سقوط دیکتاتور
خفتو
توتم
گنگلی
پیراهن وویولن
دشمنان
ماه درپیراهن
پروانه برناقوس


 در حال حاضر اوضاع تئاتر کرمان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
 به دلیل حضور جوانان هنرمندی که عاشقانه کارمی کنند وضعیت تئاتر استان بسیارخوب است  وسطح کیفی وکمی کارها به نسبت امیدوار کننده است . گروه‌های مختلف هم درزمینه ی اجرای عموم وهم دربخش حضوردرجشنواره هاموفق عمل می کنند. درحوزه آموزش هم شرکت علاقمندان در آموزشگاه های فعال، دانشکده های تئاتر، حضور در ورک شاپ ها و جلسات نقد و بررسی کارها باعث خوشحالی است.

 

 درتئاتر چه به دست آوردید و دنبال چه بودید؟
علی کهن : به نظرمن تئاتر جای به دست آوردن چیزی نیست.هنر تئاتر بعنوان راه و روشی برای رسیدن به شناخت موجودعجیب و پیچیده ای به اسم انسان است. شناخت خود و دیگران ازطریق ارتباط مستقیم وهنرمندانه درصحنه ی نمایش به دست می آید. 


آرمان شما در تئاتر چیست؟ 
 انسان موجودتغییر است . آرمانها و آرزوها هیچ زمانی ثابت  نمی‌ماند که به آنها برسیم. درهردوره ای علاقه وآرمان آدم‌ها تغییرمی‌کند ومن هنوز به آرمان های خود نرسیده ام .


 اگر به گذشته برگردیم باز هم تئاتر را انتخاب می کنید؟ 
 اگربرفرض محال زمان به عقب برگردد من قطعا باز تئاتر رو انتخاب میکنم. امادرکنار تئاتر موسیقی را هم جدی تر دنبال میکنم.بیشتر مینویسم وسعی میکنم ازفرصت هابیشتر استفاده کنم.

 

هنرمندان تئاترچقدر تاثیر گذارند؟ 
 به نظرمن هنرمندان تئاتربه هر اندازه ای که کارشان را جدی بگیرند و برای آن  تلاش کنند تاثیرگذارخواهندبود.


حرف آخر؟
 فقط روی صحنه بازی کنیم و در زندگی واقعی فقط صادقانه زندگی کنیم.
مطالب مرتبط

رضا ایرانمنش در دیدار با هنرمندان گفت:

دلتنگ  صحنه تنگ هستم
رضا ایرانمنش در دیدار با هنرمندان گفت:

دلتنگ صحنه تنگ هستم

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان، حمید نیلی ، مدیر عامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس به همراه جمعی از هنرمندان  تئاتر کشور و استان با هنرمند جانباز ، بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر  «رضا ایرانمنش» دیدار و گفتگو  کردند. 

|

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان:

تالار مرکزی کرمان همچنان نیمه‌تمام است!
 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان:

تالار مرکزی کرمان همچنان نیمه‌تمام است!

پروژه‌ی ساخت تالار مرکزی در شهر کرمان وارد دوازدهمین سال خود شده و همچنان هم کامل نشده است. بنا به گفته‌ی مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان کرمان، این پروژه حدود ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای تکمیل، به ۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

|

یدالله آقاعباسی نویسنده و مترجم:

امسال ۹ جلد کتاب منتشر کردم و ۱۳ جلد دست ناشر دارم!
یدالله آقاعباسی نویسنده و مترجم:

امسال ۹ جلد کتاب منتشر کردم و ۱۳ جلد دست ناشر دارم!

سه کتاب دیگر هم امسال توسط نشر کیان‌افراز به چاپ رساندم؛ یکی از آن‌ها «کاربردهای نمایش» است که سال‌ها قبل چاپ شده بود و اکنون تجدید چاپ شده است. کتاب دیگر «نقاب و نمایش» است که کتابی است در «روان‌درمانی از طریق نمایش». عنوان کتاب دیگرم «آتول فوگارد» است که در واقع یک جلد از ...

|

نگاهی به نمایش های «شور عشق» و «با کاروان چوبی»

استقبال مردم از نمایش های همایش ملی تئاتر سردار آسمانی
نگاهی به نمایش های «شور عشق» و «با کاروان چوبی»

استقبال مردم از نمایش های همایش ملی تئاتر سردار آسمانی

طی دو روز نخست برگزاری این همایش ملی ۱۵ اجرا در تهران و سایر استان‌های کشور در معرض دید عموم مردم قرار گرفت که گزارش‌های دریافتی حاکی از رضایت و استقبال عموم مردم و اقشار مختلف جامعه دارد.

|

نظرات کاربران