در حال بارگذاری ...
 • علی کهن در گفتگو با درگاه تئاتر کرمان

  آرمان ها و آرزوها هیچ زمانی ثابت نمی‌ماند که به آن‌ها برسیم

  به دلیل حضور جوانان هنرمندی که عاشقانه کار می کنند وضعیت تئاتر استان بسیارخوب است وسطح کیفی وکمی کارها به نسبت امیدوار کننده است . گروههای مختلف هم درزمینه ی اجرای عموم وهم دربخش حضوردرجشنواره هاموفق عمل می کنند

   لطفا خودتان را معرفی کنید؟
   علی کهن هستم متولدهشتم دیماه هزاروسیصدو چهل . کلاس چهارم یاپنجم دبستان پس ازدیدن یک نمایش علاقمند به تئاتر  شدم.دوست داشتم روی صحنه باشم اما این علاقه یک طرفه بود و هیچکس را هم برای حمایت یا راهنمایی نداشتم. با ورود به دوره ی راهنمایی درکلاس های فوق برنامه مدرسه رشته نمایش ثبت نام کردم.خلاصه اینکه درادامه و ورود به دوره‌ی دبیرستان با مرکزاموزش تاتراداره فرهنگ و هنر و دوستان بسیار عزیزی که سمت استادی حقیررو داشته و دارند آشناشدم. عزیزان بزرگواری که بعدها صمیمی ترین دوستان من شدند. استادان بزرگواری چون حاج آقامهدی ثانی، اقای دکترآقاعباسی، اقای کرامت رودساز، آقای امیردژاکام، اقای مسعودابوسعیدی، خانم گلی ضیغمی، خانم سعیده موسوی، آقای مهدی شجاعی، مرحوم حمیداسدی و خیلی ازدوستان دیگر که دیدار دوباره ی آن ها آرزوی من هست . 


   نام تعدادی از کارهای خود را در این سال ها بفرمایید؟
   آسیدکاظم
  آنجاکه ماهیهاسنگ میشوند
  چندنمایش سنتی سیاه بازی
  کویردلان
  سقوط دیکتاتور
  خفتو
  توتم
  گنگلی
  پیراهن وویولن
  دشمنان
  ماه درپیراهن
  پروانه برناقوس


   در حال حاضر اوضاع تئاتر کرمان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
   به دلیل حضور جوانان هنرمندی که عاشقانه کارمی کنند وضعیت تئاتر استان بسیارخوب است  وسطح کیفی وکمی کارها به نسبت امیدوار کننده است . گروه‌های مختلف هم درزمینه ی اجرای عموم وهم دربخش حضوردرجشنواره هاموفق عمل می کنند. درحوزه آموزش هم شرکت علاقمندان در آموزشگاه های فعال، دانشکده های تئاتر، حضور در ورک شاپ ها و جلسات نقد و بررسی کارها باعث خوشحالی است.

   

   درتئاتر چه به دست آوردید و دنبال چه بودید؟
  علی کهن : به نظرمن تئاتر جای به دست آوردن چیزی نیست.هنر تئاتر بعنوان راه و روشی برای رسیدن به شناخت موجودعجیب و پیچیده ای به اسم انسان است. شناخت خود و دیگران ازطریق ارتباط مستقیم وهنرمندانه درصحنه ی نمایش به دست می آید. 


  آرمان شما در تئاتر چیست؟ 
   انسان موجودتغییر است . آرمانها و آرزوها هیچ زمانی ثابت  نمی‌ماند که به آنها برسیم. درهردوره ای علاقه وآرمان آدم‌ها تغییرمی‌کند ومن هنوز به آرمان های خود نرسیده ام .


   اگر به گذشته برگردیم باز هم تئاتر را انتخاب می کنید؟ 
   اگربرفرض محال زمان به عقب برگردد من قطعا باز تئاتر رو انتخاب میکنم. امادرکنار تئاتر موسیقی را هم جدی تر دنبال میکنم.بیشتر مینویسم وسعی میکنم ازفرصت هابیشتر استفاده کنم.

   

  هنرمندان تئاترچقدر تاثیر گذارند؟ 
   به نظرمن هنرمندان تئاتربه هر اندازه ای که کارشان را جدی بگیرند و برای آن  تلاش کنند تاثیرگذارخواهندبود.


  حرف آخر؟
   فقط روی صحنه بازی کنیم و در زندگی واقعی فقط صادقانه زندگی کنیم.
  مطالب مرتبط

  در آکادمی صحنه برگزار شد

نشست تخصصی پیوند بین سینما و تئاتر
  در آکادمی صحنه برگزار شد

  نشست تخصصی پیوند بین سینما و تئاتر

  هجدهمین نشست سینمایی«گراند سینما»، به‌مناسبت روز ملی سینما با محوریت پیوند سینما و تئاتر، با حضور جلیل امیری نویسنده و کارگردان تئاتر، امین شجاعی فیلم‌ساز، حمید عسکری منتقد و فیلم‌ساز، عبدالرضا قراری کارگردان تئاتر و رییس خانه هنرمندان کرمان برگزار شد.

  |

  یدالله آقاعباسی:

ریشه تعزیه به عنوان مراسم تماشایی به عصر صفویه برمی گردد
  یدالله آقاعباسی:

  ریشه تعزیه به عنوان مراسم تماشایی به عصر صفویه برمی گردد

  کتاب «تماشا در عصر صفوی؛ آیین‌ها و اقتدار تشیع» نوشته ژان کالمار با تجربه «یدالله آقا عباسی» به تازگی توسط انتشارات نمایش منتشر شده است. کتاب «تماشا در عصر صفویه» بخشی از این پژوهش کالمار است که به آیین‌های نمایشی این دوره پرداخته است.

  |

  نظرات کاربران