در حال بارگذاری ...
 • یادداشت پوریا قلی پور به نمایش هویت

  هویت بالغ نیست

  هویت سیلقه عام نیست و برای عام و تئاتر دراماتیک تعبیر نشده . بلکه زبان جدیدی را در قالب تئاتر تجربی پیشنهاد می دهد

  جهان تئاتر همواره بر اساس تجربه پیش می رود و تئاتر هویت بنیادش بر تجربه است . تجربه در نگاه ، حرکت و درک  شاید هویت در نگاه اول سلیقه عام تئاتر نباشد اما با دیدگاهی متفاوت اثری قابل بررسی و تحلیل پذیر است .

  نگاه هویت به انهدام عواطف انسانی و تضاد در آنهاست و از این روی تمرکز خود را بر شیوه جدید ارتباط گذاشته است . استحاله انسانی تا جایی پیش می رود که همه چیز رنگ می بازد و باید از نو معنا شود . اما این رویکرد تجربی به فعل کامل در نمی آید . ایراد از کجاست ؟ از بدن هایی که کامل آماده نیست ؟ از طراحی حرکت که ترجمه اش سخت گشته ؟ از موسیقی پرتنش ؟ از هر چه که هست یک امتیاز ویژه دارد . تئاتر هویت در یک قالب نمی ماند که ضعف های خود را برای همیشه نگه دارد  امتیاز آثار کارگاهی که این اثر از آن دسته می باشد ؛ این است ؛ که هرگز اتمام ندارد و قابل ترمیم و احیا است .

  هویت سیلقه عام نیست و برای عام و تئاتر دراماتیک تعبیر نشده .بلکه زبان جدیدی را در قالب تئاتر تجربی پیشنهاد می دهد . بررسی مخاطب هویت این مسئله را روشن می سازد که اگر دنبال تئاتر قصه گو و دراماتیک هستید پیشنهاد خوبی محسوب نمی شود اما اگر دنبال معنا سازی و تجربه نو باشید اثری است که می تواند ذهن شما را مشغول سازد .اما نکته ای که ذکر کردم باعث کاهش لذت شما خواهد بود . هویت بالغ نیست شبیه کودکی است که قصد دارد روی پای خود برای اولین بار ایستاده و تحسین خانواده را جلب کند .بدون شک هویت اگر بی پروا تر ، آماد ه تر و حتی خلاق تر بود می توانست نگاه همه را به خود جذب کند . تئاتر هویت به نویسندگی و کارگردانی احسان خیرمند در تالار  همایون صنعتی تا 18 شهریور بر روی صحنه است .
  مطالب مرتبط

  نماینده ایران در جشنواره هایفست در تالار همایون صنعتی کرمان روی صحنه می رود

  نماینده ایران در جشنواره هایفست در تالار همایون صنعتی کرمان روی صحنه می رود

  نمایش «هویت» به کارگردانی احسان خیرمند پاریزی که در دو دوره قبل به عنوان نماینده ایران در این جشنواره بین المللی حضور داشت اولین اجرای عموم خود را در تالار همایون شهر کرمان تجربه خواهد کرد.

  |

  نظرات کاربران