در حال بارگذاری ...

پیام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان به مناسبت روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی

از ابتدایی ترین اعصار تا امروز هنر شریف نمایش ، همواره زبان گویای آدمی بوده و ای بسا سخن ها که زبان از بیان آن قاصر بوده؛ اما هنر نمایش به زبانی متفاوت بیان کرده است .

به گزارش تئاتر کرمان، محمدرضا علیزاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان به مناسبت روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی پیامی صادر کرد، متن پیام به شرح زیر است:

نمایش همزاد بشر است، قدمتی به قدمت تاریخ انسان دارد. از ابتدایی ترین اعصار تا امروز هنر شریف نمایش ، همواره زبان گویای آدمی بوده ، و ای بسا سخن ها که زبان از بیان آن قاصر بوده؛ اما هنر نمایش به زبانی متفاوت بیان کرده است .

توان نمایش دادن ؛ از جمله نعمتهایی است که خدای زیباییها در وجود آدمی به ودیعه نهاده است . انسان پیش از آن که بتواند سخنی بگوید و زبانی برای ارتباط داشته باشد ، می تواند با ایماء و اشارات و حرکات، مقصود خود را بیان کند.

 هنر نمایش در انواع و اشکال خود در جوامع مختلف ، همچون آینه ای تمام نما ؛بیانگر دردها ، اشتیاق و آرزوهای انسان بوده و  همواره کژی‌ها و کاستی های روح بشر و جامعه ی بشری را نشان داده است.

صراحت ، صداقت و شفافیتِ آینه‌گون تئاتر، همواره کاروان فرهنگ بشری را با خودِ خود مواجه نموده و مانع کژروی‌ها و انحراف آن شده است.

 روز ملی هنرهای نمایشی و روز جهانی تئاتر ( هفتم فروردین ) فرصت مناسبتی است که همزمان با رویش جان و جهان ، یادآور پیوند جاودان هنر شریف نمایش با انسان باشیم. این روز، فرصت مغتنمی است که این هنر و هنرمندان درست‌کار آن را ارج نهیم.

اداره  کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در طول سالیان اخیر با اعتماد کامل به جامعه ی تئاتری استان، دست در دست آنان ، تمامی توان خود را برای توسعه ی این هنر ارزشمند به کار بسته است. توسعه هنر نمایش در ابعاد انسانی ، منابع و فضاها از جمله سرفصل های تئاتری این اداره کل در دوره‌ی مدیریت اخیر است. ایجاد پلاتوهای تخصصی تئاتر در ٩ شهرستان ، که در حال حاضر ٣ پلاتو در حال بهره برداری می باشند، از این جمله است .

همچنین ایجاد رشته های نمایشی در هنرستانهای دخترانه و پسرانه و بالاخره راه اندازی "تئاتر شهر " (رویداد مبارکی که با تکیه بر همت هنرمندان سخت کوش و بی ادعای تئاتر استان به زودی به ثمر خواهد نشست) از جمله اقداماتی است که تلاش شده پیوسته و پیگیر ؛امابدون هیاهو و جنجالهای کاذب  نسبت به انجام انها اقدام نماییم.

اینجانب ضمن تبریک مجدد حلول سال جدید؛  روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی  را به تمامی هنرمندان و نمایشگران جدی و پرتلاش این عرصه، تبریک عرض نموده ،امید دارم سال ١٣٩٨ سال شکوفایی و رضایت هر چه بیشتر هنرمندان عزیز تئاتر استان  کرمان باشد.
نظرات کاربران