در حال بارگذاری ...
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان:

تعزیه اصیل ترین و پرسابقه ترین هنر آئینی است

این سوگوار همه ظرفیت هنر تعزیه استان و بلکه شهرستان کرمان نیست، ده ها گروه و هیات تعزیه خوانی، عاشقانه با سلوک دینی و اعتقادی در استان فعالیت دارند.

به گزارش تئاتر کرمان، وحید محمدی، معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در حاشیه برگزاری اولین سوگواره ملی تعزیه روستای ده زیار کرمان گفت: 

تعزیه یک نوع آئین و عبادت نمادین و متفاوت است ، یک هنر کاملا مردمی که با عشق و معنویت همراه است و باید مردمی باقی بماند. هنری  دل پسند،  زیبا و باشکوه که با  سطح وسیعی از عواطف انسانی ارتباط دارد.

محمدی گفت: این سوگوار همه ظرفیت هنر تعزیه استان و بلکه شهرستان کرمان نیست، ده ها گروه و هیات تعزیه خوانی، عاشقانه با سلوک دینی و اعتقادی در استان فعالیت دارند.

وی با اشاره به سابقه تاریخی استان کرمان در  تعزیه گفت: استان کرمان با وجود نسخ قدیمی و معتبر، پیشکسوتان فعال و وجود حداقل ٢٠ گروه فعال یکی از ٨ استان برجسته کشور در این هنر است.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان تصریح کرد: بازنمایی حوادث و رویدادهای واقعه عاشورا بیش از آن که وجه هنر بازیگری مطرح باشد ، سلوک دینی و اعتقادی آن است.

محمدی افزود: روستای ده زیار یکی از خاستگاه های تعزیه کشور است و  ظرفیت گروه با سابقه در این منطقه ، همراهی و شور و شعور مردم متدین و مذهبی را همراه خود دارد.

وی با اشاره به حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان از این رویداد و سایر رویدادهای هنری و آئینی گفت: نشست های تخصصی، نقد و نظر، آموزش، پیشگیری از بروز آسیب ها از ضروریات است.

نخستین دوره سوگواره ملی تعزیه کرمان با حضور ٣٠٠ نفر از فردا چهارشنبه ٢٢ خرداد ماه تا دوم تیرماه  به مدت ١٢ شب در روستای ده زیار برگزار می شود.
نظرات کاربران