در حال بارگذاری ...
مدیرکل کانون پرورش فکری کرمان خبر داد

ثبت‌نام ۶۹۰ قصه‌گوی کرمانی برای جشنوارۀ بیست‌ودوم

این مسابقات در سه بخش دختران و پسران ۱۲ تا ۱۸ سال، زنان و مردان ۱۸ سال به بالا و مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها برگزار شده است .

به گزارش تئاتر کرمان، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کرمان از ثبت‌نام ۶۹۰ قصه‌گوی کرمانی برای حضور در بیست‌ و دومین جشنواره قصه‌گویی خبر داد.

 محسن روحی مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کرمان در حاشیه‌ی اختتامیه مرحله استانی جشنواره‌ قصه‌گویی با اشاره به این‌که بیست ‌و دومین جشنواره‌ بین‌المللی قصه‌گویی با شعار «آینده ساختنی است» از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود، اظهار کرد:  این مسابقات در سه بخش دختران و پسران ۱۲ تا ۱۸ سال، زنان و مردان ۱۸ سال به بالا و مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها برگزار شده است . 

وی افزود:  داوطلبان به شرکت در بیست‌ و دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در بخش صحنه‌ای تا ۲۴ شهریور فرصت داشتند تا برای ثبت‌نام و بارگذاری فیلم قصه‌های خود به پایگاه اینترنتی جشنواره مراجعه کنند و این دوره از جشنواره در دو بخش قصه‌گویی صحنه‌ای و ۹۰ ثانیه‌ای آذرماه امسال برگزار می‌شود .

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کرمان با اشاره به این‌که در بخش قصه‌های ۹۰ ثانیه‌ای نیز علاقه‌مندان تا دهم مهرماه فرصت دارند تا فیلم قصه‌های خود را با موضوع‌ و مدت اعلام‌شده در پایگاه جشنواره بارگذاری کنند، ادامه داد:  تعداد ثبت‌نام کنندگان در سایت استان کرمان تاکنون ۶۹۰ نفر و تعداد آثار بارگذاری شده ۲۱۳ اثر بوده است . 

وی بیان کرد:  امروز اختتامیه مرحله استانی بیست‌ و دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در بخش صحنه‌ای برگزار می‌شود و تعداد آثار راه یافته به اجرای صحنه‌ای در مرحله استانی ۳۸ قصه‌گوست که برگزیدگان این بخش در مسابقه ملی حضور پیدا می‌کنند . 

روحی احیای سنت قصه‌گویی با حضور اقشار مختلف مردم و قصه‌گویان را از جمله اهداف برگزاری این جشنواره ذکر کرد و گفت: برنامه‌ریزی برای تبیین و ترویج روش‌های نوین در اجرای قصه‌گویی و مشارکت مردم در ترویج این فرهنگ به عنوان یک ابزار ارتباطی و فرهنگ‌ساز در جامعه دیگر اهداف برگزاری این جشنواره است . 

وی اضافه کرد:  قصه‌گویی صحنه‌ای شامل کلاسیک (سنتی) بخشی از این مسابقه است که قصه‌هایی از روزگاران کهن، تاریخ، سنت‌ها، مذهب، آداب، قهرمانی‌ها و … از منابع شفاهی یا کتبی بدون ابزار اجرا می‌شود، بخش دیگری از قصه‌گویی صحنه‌ای در این جشنواره به قصه‌گویی مدرن (نوآورانه) اختصاص دارد که این بخش شامل قصه‌هایی است که به صورت گفت‌وگو، ترانه، آواز با موسیقی یا بدون آن، با تصویر و سایر ابزارهای خلاق از منابع شفاهی یا کتبی انتخاب و اجرا می‌شود . 

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کرمان با بیان این‌که قصه‌گویی به صورت تک‌نفره و در مدت زمان حداکثر ۱۵ دقیقه از جمله شرایط شرکت در بخش صحنه‌ای است، گفت:  در بخش قصه‌های ۹۰ ثانیه‌ای داوطلبان می‌توانند با موضوع‌ «قصه زندگی من» در فیلمی به مدت ۹۰ ثانیه، امیدها، شادی‌ها و آرزوهای زندگی خود را به شیوه‌ای مستندگونه روایت کنند . 
نظرات کاربران