در حال بارگذاری ...

فصلنامه تخصصی تئاتر منتشر شد

به نقل از  روابط عمومی نمایش‌شناخت؛ این فصلنامه تخصصی تئاتر به صاحب‌امتیازی، مدیرمسئولی و سردبیری نظر احمدی و با مشاوره علمی پروفسور فرهاد ناظرزاده کرمانی، پروفسور حسین اسماعیلی و دکتر سعید فرهودی اواخر اسفندماه ۹۸ منتشر شد.

  به گزارش تئاتر کرمان،به نقل از  روابط عمومی نمایش‌شناخت؛ این فصلنامه تخصصی تئاتر به صاحب‌امتیازی، مدیرمسئولی و سردبیری نظر احمدی و با مشاوره علمی پروفسور فرهاد ناظرزاده کرمانی، پروفسور حسین اسماعیلی و دکتر سعید فرهودی اواخر اسفندماه 98 منتشر شد.

 در این شماره نمایش‌شناخت، مطالب و مقالات متنوع و قابل تاملی به انتشار رسیده که از مهمترین آنها می‌توان به یادنامه استاد فقید مجید فلاح‌زاده( نویسنده کتاب ماندگار تاریخ اجتماعی و سیاسی تئاتر ایران و مدیر پیشین فستوال تئاتر کلن) اشاره کرد که برای نخستین بار در یک نشریه تئاتری به این چهره تاثیرگذار تئاتر معاصر پرداخته شده است. در این یادنامه چندین مطلب از جمله ترجمه یک نمایشنامه، یک نقد تئاتری، یک مقاله پیرامون وجوه نمایشی شعر حافظ و...  گنجانده شده است.

 همچنین از دیگر بخش‌های این شماره می‌توان به پرونده‌ای راجع به نظریه‌های مدرن تئاتر جهان اشاره کرد که شامل چند مقاله مفصل پژوهشی از جمله جستاری تالیفی به قلم دکتر مختاباد است. همچنین دکتر سعید فرهودی (پدر تئاتر سیاسی) از این شماره نگارش سلسله مطالبی با عنوان درام و درام‌نویسان سیاسی را آغاز کرده که  قسمت یونان باستان آن منتشر شده و ادامه این مطالب تا دوران معاصر ادامه می‌یابد.

در شماره پنج و شش نمایش شناخت آخرین نمایشنامه دکتر فرهاد ناظرزاده کرمانی که به تازگی نگارش آن به پایان رسیده نیز منتشر شده است، نمایشنامه‌ای مدرن و اجتماعی که به شکل اختصاصی و برای نخستین بار منتشر می‌شود. از دیگر مطالب قابل توجه این شماره می‌توان به پژوهشی نو در تاریخ تئاتر ایران اشاره کرد که توسط پروفسور اسماعیلی (مدیر پیشین گروه مطالعات ایرانی دانشگاه استراسبورگ و استاد سوربن جدید) انجام گرفته و در آن از تاثیر شگرف یک داستان پارسی بر ادبیات نمایشی جهان پرده بر می‌دارد.

در این شماره نیز نظر احمدی سردبیر مجله گفتگوهایی را با دو تن از مهمترین ایرانیان شاغل در تئاتر آلمان آقایان محمدعلی بهبودی و علیرضا کوشک جلالی انجام داده که این گفتگوها اطلاعات جالبی از وضعیت تئاتر ایران در مقایسه با تئاتر اروپا، جایگاه سندیکاهای تئاتری در غرب، رابطه نهاد دولت و تئاتر و..‌. در اختیار مخاطب می‌گذارد. انتشار مطالبی منتشر نشده از دکتر مهدی فروغ و دکتر خلیل موحد دیلمقانی از دیگر مطالب این شماره فصلنامه نمایش‌شناخت است.

این شماره فصلنامه مربوط به دو فصل پاییز و زمستان است که به طور تجمیعی در یک مجلد گردآوری شده است. شماره‌ای در ۲۲۰ صفحه با قطع رقعی و قیمت ۴۰۰۰۰تومان که در اواسط اسفندماه امسال به انتشار رسیده و علاقمندان می‌توانند این شماره را از کتابفروشی‌های معتبر تهیه کنند
نظرات کاربران