در حال بارگذاری ...
با موضوع آسیب‌های اجتماعی

کارگاه تخصصی تولید نمایش خیابانی در کرمان برگزار شد

در این کارگاه، کارشناسان آسیب‌های اجتماعی از نهادهای دولتی، خیریه‌ها و سمن‌ها آسیب‌های کنونی شهر را با هنرمندان در میان گذاشتند.

به گزارش تئاتر کرمان اولین کارگاه تخصصی تولید نمایش خیابانی استان با موضوع آسیب‌های اجتماعی روز چهارشنبه دوم شهریور با حضور معاونت فرهنگی اجتماعی فرماندهی  انتظامی استان و کارشناسان معاونت فرهنگی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمان، کارشناس کانون اصلاح و تربیت، کارشناسان آسیب‌های اجتماعی و مسئولان خیریه‌ها و سمن‌های مردم‌نهاد فعال در حاشیه شهر و هنرمندانی از زرند، سیرجان، شهربابک، کرمان و رفسنجان به دعوت کارگروه خیابانی انجمن هنرهای نمایشی استان برگزار شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی استان  (دارای تحصیلاتی در حوزه هنر و تجربه بازیگری تئاتر...) با حضور در این کارگاه به نقش مؤثر هنر در پیشگیری از وقوع آسیب‌های اجتماعی، آگاه‌سازی و خود مراقبتی شهروندان تأکید کرد.

سرهنگ غفوری گفت: موضوع تئاتر درمانی و تئاتر خیابانی همواره در نیروی انتظامی وجود داشته اما  تاکنون با جدیت موردتوجه قرار نگرفته است. وی افزود:  هنرمان با استفاده از تئاتر خیابانی با ایجاد خودآگاهی و ارائه راهکار به شهروندان خود مراقبتی را آموزش دهند. در این صورت ضمن عمل به مسئولیت اجتماعی، شهروندان را از آسیب‌ها دور کرده و برای جامعه امنیت آفرینی می‌شود. ما نیز در نیروی انتظامی  قدردان هنرمندان هستیم  و با ایجاد ارتباط دوسویه به‌صورت مادی و معنوی، حمایت منطقی از هنرمندان را وظیفه خود می‌دانیم.

در ادامه محسن روحی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با حضور در جمع هنرمندان ضمن گفتگو، نسبت به حمایت از تولیدات و پیگیری رفع موانعی که برای اجرای برخی موضوعات اجتماعی وجود دارد قول مساعد داد؛ حضور و گفتگوی صمیمی مدیرکل نویدبخش روزهای روشنی برای تئاتر استان است.

همچنین رئیس انجمن هنرهای نمایشی در شروع کارگاه گفت: هدف از برگزاری چنین کارگاه‌هایی برقراری ارتباط جامعه تئاتر با اقشار مختلف اجتماع است. وی افزود: توجه هنرمندان به مسائل روز جامعه یکی از راه‌های ارتباط با مردم است.

او با اشاره به مستند آدور «که به مسئله بچه‌های بی شناسنامه پرداخته گفت: پس از ساخت این مستند و بیان هنری مسئله، اکنون کارشناس مشخصی در قوه قضائیه برای رسیدگی به این آسیب وجود دارد. البته لازم به ذکر است که» آدور "  به لحاظ کیفی و تکنیکی در سطح برجسته ایی قرار داشت، چراکه اثر هنری ضعیف کارکرد نداشته و در بسیاری موارد نتیجه عکس خواهد داشت.

مهدی بذرافشان ادامه داد: ما در حوزه آسیب‌های اجتماعی در سال‌های گذشته آثاری به‌صورت پراکنده تولید و ارائه‌شده است. اتفاقاً مراکز مرتبط هم سفارش داده‌اند. ولی این آثار به‌عنوان کنش اجتماعی جریان ساز و تأثیرگذار نبوده‌اند. شاید به دلیل اینکه برای تولید اثر هنری به افراد متفرقه مراجعه شده بود؛ اما اکنون از سوی معاونت اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی با مرجع تخصصی تئاتر استان (انجمن هنرهای نمایشی) ارتباط برقرارشده است. در این صورت ارتباط شکل فراگیری پیداکرده و از تمامی هنرمندان برای ورود به مسئله آسیب‌های اجتماعی دعوت شد.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی  ادامه داد: ما ضمن سپاس از توجه سرهنگ غفوری به حوزه هنر و مراجعه به مرجع تخصصی، در همین راستا از هنرمندان کاربلد و توانمند و فعال دعوت کردیم. همچنین اساتید حاضر در جمع، انشاالله در ادامه مسیر تولیدی دوستان جوان‌تر را همراهی خواهند کرد.

در ادامه کارگاه، کارشناسان آسیب‌های اجتماعی نهادهای مختلف و فعالین سازمان‌های مردم‌نهاد به‌طور مفصل، به‌صورت موردی و با جزئیات به بیان آسیب‌ها کنونی شهر و استان پرداختند. هنرمندان حاضر در کارگاه  نیز با بیان سؤالات متعدد سعی بر شناخت بیشتر مسائل داشتند.

در پایان لازم به ذکر است که بنا بگفته مهدی بذرافشان، هنرمندان بر اساس سوژه‌هایی که مطرح می‌شود ایده‌های نمایش خیابانی را تولید می‌کنند و در کارگاه تخصصی که برگزار خواهد‌ شد روند تبدیل این ایده‌ها به فرم اجرایی پیگیری می‌شود.

 
مطالب مرتبط

در جوار مزار مطهر سردار شهید قاسم سلیمانی :

چهارمین جشنواره سراسری تئاتر سردار آسمانی در کرمان آغاز به کار کرد
در جوار مزار مطهر سردار شهید قاسم سلیمانی :

چهارمین جشنواره سراسری تئاتر سردار آسمانی در کرمان آغاز به کار کرد

آیین افتتاحیه چهارمین جشنواره سراسری «تئاتر سردار آسمانی» با حضور مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد، دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، مدیر عامل بنیاد فرهنگی روایت فتح، رئیس انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، رئیس انجمن هنرهای ...

|

در جلسه هم‌اندیشی هنرمندان مطرح شد

لزوم حفظ تئاترشهر برای انجمن هنرهای نمایشی کرمان
در جلسه هم‌اندیشی هنرمندان مطرح شد

لزوم حفظ تئاترشهر برای انجمن هنرهای نمایشی کرمان

در جلسه هم اندیشی، بر مساله حفظ مجتمع "تئاتر شهر" برای انجمن نمایش تاکید و به عنوان درخواست جمعی این گروه از پیشکسوتان تئاتر استان مطرح شد و رئیس انجمن هم در مورد واگذاری مجموعه پیگیری لازم را متعهد شد.

|

کرمان جوایز جشنواره تئاتر فجر مناطق کشور را درو کرد:

معرفی «ساختمان رز» به عنوان اولین نمایش راه یافته به جشنواره فجر
کرمان جوایز جشنواره تئاتر فجر مناطق کشور را درو کرد:

معرفی «ساختمان رز» به عنوان اولین نمایش راه یافته به جشنواره فجر

نمایش «ساختمان رز» به نویسندگی و کارگردانی علی صادقی زاده ضمن انتخاب به عنوان اولین نمایش راه یافته به جشنواره بین المللی تئاتر فجر موفق به دریافت جوایز متعدد بیست و هفتمین جشنواره تئاتر فجر مناطق کشور-منطقه ۴ (فارس) شد.

|

کارگردان‌های حاضر در جشنواره استانی تئاتر کرمان از روشن نگه‌داشتن چراغ تئاتر می‌گویند

مخالف تعطیلی تئاتر هستیم
کارگردان‌های حاضر در جشنواره استانی تئاتر کرمان از روشن نگه‌داشتن چراغ تئاتر می‌گویند

مخالف تعطیلی تئاتر هستیم

هنرمندان شرکت‌کننده در سی‌و‌چهارمین جشنواره تئاتر استان کرمان تعطیلی تئاتر را اقدامی درست و تاثیرگذار نمی‌دانند و می‌گویند وقتی به ضرورت تئاتر باور داریم؛ بنابراین معتقدیم تئاتر به عنوان یک ضرورت حذف‌شدنی نیست.

|

افتخارآفرینی نمایندگان  کرمان در پنجمین جشنواره  منطقه‌ای تئاتر  افراد دارای معلولیت

افتخارآفرینی نمایندگان کرمان در پنجمین جشنواره منطقه‌ای تئاتر افراد دارای معلولیت

نمایش های «مهمان جامانده» به کارگردانی محسن میرزایی ، «احساس آهنی» به کارگردانی "آرزو جعفری" و «جیک جیک کی منو میخوره» به کارگردانی مهدیه فخاری به جشنواره کشوری تئاتر افراد دارای معلولیت معرفی شدند.

|

گفت و گو با کارگردان حاضر درسی و چهارمین جشنواره تئاتر استان کرمان

محمد حسین خاکسارپور: رکود دوران کرونا را تکرار نکنیم
گفت و گو با کارگردان حاضر درسی و چهارمین جشنواره تئاتر استان کرمان

محمد حسین خاکسارپور: رکود دوران کرونا را تکرار نکنیم

محمد حسین خاکسارپور معتقد است که تشویق مخاطب به حضور در سالن های تئاتر، کار پسندیده ایست. زیرا جامعه تئاتری هم همچون سایر افراد جامعه مسولیتی خطیر در برابر جامعه دارند و تئاتر به نفس مخاطب زنده است.

|

نظرات کاربران