در حال بارگذاری ...
 • توحید معصومی عضو هیات داوران جشنواره تئاتر کرمان

  گروه‌های ضعیف و مبتدی نباید در جشنواره شرکت می‌کنند

  گفتگو فهیمه شهبا با توحید معصومی عضو هیات داوران سی و یکمین جشنواره تئاتر استان کرمان

   ارزیابی شما از جشنواره تئاتر استان کرمان چیست؟

  - با توجه به اینکه تعداد هنرمندان تئاتر استان اضافه شده است و یک سری استعداد های خوبی در این زمینه پرورش یافتند، پس از گذشت ۱۷ سال که من به جشنواره استان کرمان آمدم توقع دیدن کار های درخشان تری را داشتم ، ۸ کار خوب ببینم تا جایی که قضاوت برایم سخت باشد اما اینطور نبود.اما خوشبختانه جریان تئاتر در استان کرمان زنده است  و همچنین بعضی گروه های خوب، کارهای خود را برای جشنواره ارائه نمی دهند که این مسئله باید حل شود.

   به نظر شماچرا کار های درخشانی نمی بینید؟ 
  - کار های گروه های قوی وخوب به اتفاق در جشنواره حضور پیدا نمی کنند همین باعث می شود گروه های خوب ومتوسط و بعد گروه های ضعیف و مبتدی را ببینیم ، امسال در جشنواره به جز دو یا سه تا کار که اکثر جوایز رابه خود اختصاص دادند ما بقی کارها شرایط حضور در جشنواره برای رقابت را نداشتند.

   تئاتر استان کرمان در کشور چه جایگاهی دارد؟

  - تئاتر استان کرمان به واسطه حضور اساتید به نام کشور،همیشه حداقل در بین تئاتری ها مورد توجه بوده است . استاد یدالله آقا عباسی که فردی موثر بودند و در حال حاضر چهره های خوبی در استان کرمان است مانند جلیل امیری، امیر حسین طاهری .باید توسط اساتید برای نسل آینده تئاتر فکری بشود و پرورش یابند که متاسفانه این مهم هنوز میسر نشده است.

   ازدیدگاه شما داوری سلیقه ای است یا فنی؟
  - به نظر من برای داور بودن باید حتما دانش کافی وجود داشته باشد. اما قطعا سلیقه داور در قضاوت موثر است فی المثل  در جشنواره امسال اگر به جای ما هیات داوری دیگری بود قطعا آرا جور دیگری رقم می خورد. منتهی از نظر من دواری به یک فن تبدیل شده است، باید کارها را دید، ارزیابی کرد ، با دیگر کار ها قیاس بشود در این شرایط که محدودیت زمانی وجود دارد و کار ها بسیار پر شتاب اجرا می شود در آخر جمع بندی و صادر کردن یک رای کار بسیار دشواری است. 

   برگزاری جشنواره چه تاثیری بر جامعه  دارد؟
  - تئاتر در کشور ما هنوز جایگاه خود را از دیدگاه مسئولین پیدا نکرده است . سازمان تئاتر تشکیل نشده وگروه ها تکلیف خود رانمی دانند. تنها راه پویایی تئاتر همین برگزاری جشنواره هاست. من با جشنواره زدگی تئاتر کشور مخالفم که چرا به این روز افتاده ایم ولی بعد که نگاه کردم دیدم تنها راه تعامل و ایجاد انگیزه بین هنرمندان تئاتر همین است؛ در واقعا اگر همین جشنواره را هم از بدنه تئاتر حذف کنیم ممکن است خیلی ها کناره گیری کنند و عملا چراغ تئاتر خاموش شود.

   پیشنهاد شما برای بهتر برگزار شدن جشنواره ها در سال های آینده چیست؟

  - ما به عنوان یک هنرمند فاخر تئاتر باید گفتگو کردن را یاد بگیریم بلد باشیم با یکدیگر رقابت کنیم اما دعوا نکنیم ، به نظر من جدایی ها در تئاتر منشا خوبی نیست. اینکه هر کسی از گروهی جدا شده و برای خود گروهی زده باعث می شود همبستگی از بین برود. تئاتر یک هنر گروهی و تیمی است بنا بر این هر چقدر گروه ها منسجم تر باشند نتیجه بهتری دارد.

   صحبت پایانی؟
  - میزبانی سیرجان به عنوان ستاد برگزاری جشنواره بسیار خوب بود وما با یک استقبال بی نظیر مواجه شدیم از همه هنرمندان سیرجانی و کرمانی تشکر می کنم و امیدوارم تئاتر کرمان پر بار تر و درخشان تر از این باشد و به جایگاه اصلی خود در کشور پیدا کند.
  مطالب مرتبط

  بیانیه هیات داوران سی و یکمین جشنواره تئاتر استان کرمان

تئاتر ضرورت است مثل نان مثل مذهب
  بیانیه هیات داوران سی و یکمین جشنواره تئاتر استان کرمان

  تئاتر ضرورت است مثل نان مثل مذهب

  طبیعت هر جشنواره رقابتی است که بایستی در آخرین روز و در مراسم اختتامیه حاصل زحمات چندین ماهه گروه های نمایشی و ستاد برگزاری تحت عنوان و آرای داوران تماشاگران و هنرمندان قرار بگیرد.

  |

  در آکادمی صحنه برگزار شد

نشست تخصصی پیوند بین سینما و تئاتر
  در آکادمی صحنه برگزار شد

  نشست تخصصی پیوند بین سینما و تئاتر

  هجدهمین نشست سینمایی«گراند سینما»، به‌مناسبت روز ملی سینما با محوریت پیوند سینما و تئاتر، با حضور جلیل امیری نویسنده و کارگردان تئاتر، امین شجاعی فیلم‌ساز، حمید عسکری منتقد و فیلم‌ساز، عبدالرضا قراری کارگردان تئاتر و رییس خانه هنرمندان کرمان برگزار شد.

  |

  نظرات کاربران